Cornell Dubilier Knowles 944U660K102AAM
Part No.:
944U660K102AAM
Manufacturer:
Cornell Dubilier Knowles
Category:
Film Capacitors
Package:
Radial, Can
Datasheet:
944U660K102AAM.pdf
Description:
CAP FILM 66UF 10% 1KVDC RADIAL
Shipping
944U660K102AAM Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Cornell Dubilier Knowles
Package/Case:
Radial, Can
Capacitance:
66 µF
Tolerance:
±10%
Voltage Rating - AC:
Voltage Rating - DC:
1000V (1kV)
Dielectric Material:
Polypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance):
0.6 mOhms
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Mounting Type:
Chassis Mount
Size / Dimension:
3.327" Dia (84.50mm)
Height - Seated (Max):
1.614" (41.00mm)
Termination:
Threaded, Male
Lead Spacing:
1.772" (45.00mm)