Cornell Dubilier Knowles 940C30S68K-F
Part No.:
940C30S68K-F
Manufacturer:
Cornell Dubilier Knowles
Category:
Film Capacitors
Package:
Axial
Datasheet:
940C30S68K-F.pdf
Description:
CAP FILM 0.068UF 10% 3KVDC AXIAL
Shipping
940C30S68K-F Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Cornell Dubilier Knowles
Package/Case:
Axial
Capacitance:
0.068 µF
Tolerance:
±10%
Voltage Rating - AC:
500V
Voltage Rating - DC:
3000V (3kV)
Dielectric Material:
Polypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance):
12 mOhms
Operating Temperature:
-55°C ~ 105°C
Mounting Type:
Through Hole
Size / Dimension:
0.748" Dia x 1.811" L (19.00mm x 46.00mm)