Cornell Dubilier Knowles 940C20P47K-F
Part No.:
940C20P47K-F
Manufacturer:
Cornell Dubilier Knowles
Category:
Film Capacitors
Package:
Axial
Datasheet:
940C20P47K-F.pdf
Description:
CAP FILM 0.47UF 10% 2KVDC AXIAL
Shipping
940C20P47K-F Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Cornell Dubilier Knowles
Package/Case:
Axial
Capacitance:
0.47 µF
Tolerance:
±10%
Voltage Rating - AC:
500V
Voltage Rating - DC:
2000V (2kV)
Dielectric Material:
Polypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance):
6 mOhms
Operating Temperature:
-55°C ~ 105°C
Mounting Type:
Through Hole
Size / Dimension:
1.260" Dia x 1.811" L (32.00mm x 46.00mm)