TT Electronics/BI 93PR250KLF
Part No.:
93PR250KLF
Manufacturer:
TT Electronics/BI
Category:
Trimmer Potentiometers
Package:
Datasheet:
93PR250KLF.pdf
Description:
TRIMMER 250K OHM 1W PC PIN TOP
Shipping
93PR250KLF Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
TT Electronics/BI
Series:
93
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Resistance:
250 kOhms
Power (Watts):
1W
Tolerance:
±10%
Temperature Coefficient:
±100ppm/°C
Number of Turns:
1.0
Adjustment Type:
Top Adjustment
Resistive Material:
Cermet
Mounting Type:
Through Hole
Termination Style:
PC Pins
Size / Dimension:
Round - 0.500" Dia (12.70mm)