Coto Technology 8L41-24-011
Part No.:
8L41-24-011
Manufacturer:
Coto Technology
Category:
Reed Relays
Package:
Datasheet:
8L41-24-011.pdf
Description:
RELAY REED SPDT 250MA 24V
Shipping
8L41-24-011 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Coto Technology
Series:
8L
Packaging:
Tube
Product Status:
Active
Mounting Type:
Through Hole
Coil Voltage:
24VDC
Contact Form:
SPDT (1 Form C)
Contact Rating (Current):
250 mA
Switching Voltage:
100VAC, 100VDC - Max
Coil Current:
12 mA
Coil Type:
Non Latching
Features:
Diode
Termination Style:
PC Pin
Seal Rating:
Must Operate Voltage:
19.2 VDC
Must Release Voltage:
2 VDC
Operate Time:
1 ms
Release Time:
1 ms
Operating Temperature:
-20°C ~ 85°C