Coto Technology 8L01-12-011
Part No.:
8L01-12-011
Manufacturer:
Coto Technology
Category:
Reed Relays
Package:
Datasheet:
8L01-12-011.pdf
Description:
RELAY REED SPST 500MA 12V
Shipping
8L01-12-011 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Coto Technology
Series:
8L
Packaging:
Tube
Product Status:
Active
Mounting Type:
Through Hole
Coil Voltage:
12VDC
Contact Form:
SPST-NO (1 Form A)
Contact Rating (Current):
500 mA
Switching Voltage:
200VAC, 200VDC - Max
Coil Current:
24 mA
Coil Type:
Non Latching
Features:
Diode
Termination Style:
PC Pin
Seal Rating:
Must Operate Voltage:
9.6 VDC
Must Release Voltage:
1 VDC
Operate Time:
0.5 ms
Release Time:
0.5 ms
Operating Temperature:
-20°C ~ 85°C