Würth Elektronik 890273325009CS
Part No.:
890273325009CS
Manufacturer:
Würth Elektronik
Category:
Film Capacitors
Package:
Radial
Datasheet:
890273325009CS.pdf
Description:
CAP FILM 1UF 5% 250VDC RADIAL
Shipping
890273325009CS Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Würth Elektronik
Package/Case:
Radial
Capacitance:
1 µF
Tolerance:
±5%
Voltage Rating - AC:
Voltage Rating - DC:
250V
Dielectric Material:
Polypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance):
22.08 mOhms
Operating Temperature:
-40°C ~ 105°C
Mounting Type:
Through Hole
Size / Dimension:
0.709" L x 0.276" W (18.00mm x 7.00mm)
Height - Seated (Max):
0.551" (14.00mm)
Termination:
PC Pins
Lead Spacing:
0.591" (15.00mm)