TT Electronics/BI 78PR10KLF
Part No.:
78PR10KLF
Manufacturer:
TT Electronics/BI
Category:
Trimmer Potentiometers
Package:
Datasheet:
78PR10KLF.pdf
Description:
TRIMMER 10K OHM 1W PC PIN SIDE
Shipping
78PR10KLF Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
TT Electronics/BI
Series:
78
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Resistance:
10 kOhms
Power (Watts):
1W
Tolerance:
±10%
Temperature Coefficient:
±100ppm/°C
Number of Turns:
22.0
Adjustment Type:
Side Adjustment
Resistive Material:
Cermet
Mounting Type:
Through Hole
Termination Style:
PC Pins
Size / Dimension:
Rectangular - 1.250" x 0.195" Face (31.75mm x 4.95mm)