TT Electronics/BI 72PR500KLF
Part No.:
72PR500KLF
Manufacturer:
TT Electronics/BI
Category:
Trimmer Potentiometers
Package:
Datasheet:
72PR500KLF.pdf
Description:
TRIMMER 500K OHM 0.5W PC PIN TOP
Shipping
72PR500KLF Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
TT Electronics/BI
Series:
72
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Resistance:
500 kOhms
Power (Watts):
0.5W, 1/2W
Tolerance:
±10%
Temperature Coefficient:
±100ppm/°C
Number of Turns:
1.0
Adjustment Type:
Top Adjustment
Resistive Material:
Cermet
Mounting Type:
Through Hole
Termination Style:
PC Pins
Size / Dimension:
Square - 0.375" x 0.375" Face (9.53mm x 9.53mm)