Bel Power Solutions 700INV60-120-240-9G
Part No.:
700INV60-120-240-9G
Manufacturer:
Bel Power Solutions
Category:
DC to AC (Power) Inverters
Package:
Datasheet:
700INV60-120-240-9G.pdf
Description:
6KW DC/AC INVERTER; VIN = 400-85
Shipping
700INV60-120-240-9G Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Bel Power Solutions
Series:
Packaging:
Box
Product Status:
Active
Type:
Inverter
Voltage - Output:
120VAC, 240VAC
Voltage - Input:
700VDC
AC Outlets:
Hardwire
Connector - AC Output:
None (Hardwire)
Connector - Voltage Input:
Terminals
Power - Output Continuous:
6 kVA
Power - Output Surge:
8 kVA
Remote Capability:
No
Region Utilized:
International
Size:
14.21" L x 14.21" W x 6.35" H (361.0mm x 361.0mm x 161.2mm)