TT Electronics/BI 67WR100LF
Part No.:
67WR100LF
Manufacturer:
TT Electronics/BI
Category:
Trimmer Potentiometers
Package:
Datasheet:
67WR100LF.pdf
Description:
TRIMMER 100 OHM 0.5W PC PIN TOP
Shipping
67WR100LF Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
TT Electronics/BI
Series:
67
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Resistance:
100 Ohms
Power (Watts):
0.5W, 1/2W
Tolerance:
±10%
Temperature Coefficient:
±100ppm/°C
Number of Turns:
20.0
Adjustment Type:
Top Adjustment
Resistive Material:
Cermet
Mounting Type:
Through Hole
Termination Style:
PC Pins
Size / Dimension:
Rectangular - 0.375" x 0.195" Face (9.53mm x 4.95mm)