TT Electronics/BI 64YR20KLF
Part No.:
64YR20KLF
Manufacturer:
TT Electronics/BI
Category:
Trimmer Potentiometers
Package:
Datasheet:
64YR20KLF.pdf
Description:
TRIMMER 20K OHM 0.25W PC PIN TOP
Shipping
64YR20KLF Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
TT Electronics/BI
Series:
64
Packaging:
Tube
Product Status:
Active
Resistance:
20 kOhms
Power (Watts):
0.25W, 1/4W
Tolerance:
±10%
Temperature Coefficient:
±100ppm/°C
Number of Turns:
12.0
Adjustment Type:
Top Adjustment
Resistive Material:
Cermet
Mounting Type:
Through Hole
Termination Style:
PC Pins
Size / Dimension:
Rectangular - 0.250" x 0.165" Face (6.35mm x 4.19mm)