TT Electronics/BI 64XR100KLF
Part No.:
64XR100KLF
Manufacturer:
TT Electronics/BI
Category:
Trimmer Potentiometers
Package:
Datasheet:
64XR100KLF.pdf
Description:
TRIMMER 100K OHM 0.25W PC PIN
Shipping
64XR100KLF Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
TT Electronics/BI
Series:
64
Packaging:
Tube
Product Status:
Active
Resistance:
100 kOhms
Power (Watts):
0.25W, 1/4W
Tolerance:
±10%
Temperature Coefficient:
±100ppm/°C
Number of Turns:
12.0
Adjustment Type:
Side Adjustment
Resistive Material:
Cermet
Mounting Type:
Through Hole
Termination Style:
PC Pins
Size / Dimension:
Rectangular - 0.250" x 0.165" Face (6.35mm x 4.19mm)