Essentra Components 62MP0250
Part No.:
62MP0250
Manufacturer:
Essentra Components
Category:
Hole Plugs - Tapered Caps
Package:
Datasheet:
62MP0250.pdf
Description:
HOLE PLUG 0.250" NYLON BLACK
Shipping
62MP0250 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Essentra Components
Series:
MicroPlastics
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Type:
Color:
Black
Material:
Nylon
Hole Diameter:
0.250" (6.35mm) 1/4"
Flange Diameter:
0.312" (7.92mm)
Diameter - Inside:
Diameter - Outside:
Panel Thickness:
0.062" (1.57mm)