Selec Controls USA Inc. 55MFT-P11-CU
Part No.:
55MFT-P11-CU
Manufacturer:
Selec Controls USA Inc.
Category:
Time Delay Relays
Package:
Datasheet:
55MFT-P11-CU.pdf
Description:
RELAY TIME DELAY 30HR 6A 250V
Shipping
55MFT-P11-CU Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Selec Controls USA Inc.
Series:
55MF
Packaging:
Box
Product Status:
Active
Mounting Type:
Socketable
Relay Type:
Mechanical Relay
Function:
Programmable (Multi-Function)
Circuit:
SPDT (1 Form C) x 2
Delay Time:
0.05 Sec ~ 30 Hrs
Contact Rating @ Voltage:
6A @ 250VAC/24VDC
Voltage - Supply:
20 ~ 240VAC/DC
Termination Style:
Plug In, 11 Pin (Octal)