Altech Corporation 55ES-P8-230-CU
Part No.:
55ES-P8-230-CU
Manufacturer:
Altech Corporation
Category:
Time Delay Relays
Package:
Datasheet:
55ES-P8-230-CU.pdf
Description:
RELAY TIME DELAY 60MIN 5A 230V
Shipping
55ES-P8-230-CU Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Altech Corporation
Series:
55ES
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Mounting Type:
Socketable
Relay Type:
Mechanical Relay
Function:
Interval, On-Delay
Circuit:
SPDT (1 Form C)
Delay Time:
0 Sec ~ 60 Min
Contact Rating @ Voltage:
5A @ 230VAC/24VDC
Voltage - Supply:
230VAC, 24VAC/DC
Termination Style:
Plug In, 8 Pin (Octal)