Cornell Dubilier Knowles 474MSR250K
Part No.:
474MSR250K
Manufacturer:
Cornell Dubilier Knowles
Category:
Film Capacitors
Package:
Radial
Datasheet:
474MSR250K.pdf
Description:
CAP FILM 0.47UF 10% 250VDC RAD
Shipping
474MSR250K Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Cornell Dubilier Knowles
Package/Case:
Radial
Capacitance:
0.47 µF
Tolerance:
±10%
Voltage Rating - AC:
160V
Voltage Rating - DC:
250V
Dielectric Material:
Polyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance):
3.763 Ohms
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Mounting Type:
Through Hole
Size / Dimension:
0.886" L x 0.295" W (22.50mm x 7.50mm)
Height - Seated (Max):
0.492" (12.50mm)
Termination:
PC Pins
Lead Spacing:
0.787" (20.00mm)