Cornell Dubilier Knowles 474MMR630K
Part No.:
474MMR630K
Manufacturer:
Cornell Dubilier Knowles
Category:
Film Capacitors
Package:
Radial
Datasheet:
474MMR630K.pdf
Description:
CAP FILM 0.47UF 10% 630VDC RAD
Shipping
474MMR630K Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Cornell Dubilier Knowles
Package/Case:
Radial
Capacitance:
0.47 µF
Tolerance:
±10%
Voltage Rating - AC:
220V
Voltage Rating - DC:
630V
Dielectric Material:
Polyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance):
Operating Temperature:
-40°C ~ 105°C
Mounting Type:
Through Hole
Size / Dimension:
1.024" L x 0.394" W (26.00mm x 10.00mm)
Height - Seated (Max):
0.748" (19.00mm)
Termination:
PC Pins
Lead Spacing:
0.886" (22.50mm)