Cornell Dubilier Knowles 474MKP275KB
Part No.:
474MKP275KB
Manufacturer:
Cornell Dubilier Knowles
Category:
Film Capacitors
Package:
Radial
Datasheet:
474MKP275KB.pdf
Description:
CAP FILM 0.47UF 10% 310VAC RAD
Shipping
474MKP275KB Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Cornell Dubilier Knowles
Package/Case:
Radial
Capacitance:
0.47 µF
Tolerance:
±10%
Voltage Rating - AC:
310V
Voltage Rating - DC:
Dielectric Material:
Polypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance):
Operating Temperature:
-40°C ~ 110°C
Mounting Type:
Through Hole
Size / Dimension:
1.024" L x 0.295" W (26.00mm x 7.50mm)
Height - Seated (Max):
0.661" (16.80mm)
Termination:
Lead Spacing:
0.886" (22.50mm)