Cornell Dubilier Knowles 473MSR400K
Part No.:
473MSR400K
Manufacturer:
Cornell Dubilier Knowles
Category:
Film Capacitors
Package:
Radial
Datasheet:
473MSR400K.pdf
Description:
CAP FILM 0.047UF 10% 400VDC RAD
Shipping
473MSR400K Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Cornell Dubilier Knowles
Package/Case:
Radial
Capacitance:
0.047 µF
Tolerance:
±10%
Voltage Rating - AC:
200V
Voltage Rating - DC:
400V
Dielectric Material:
Polyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance):
37.625 Ohms
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Mounting Type:
Through Hole
Size / Dimension:
0.512" L x 0.276" W (13.00mm x 7.00mm)
Height - Seated (Max):
0.433" (11.00mm)
Termination:
PC Pins
Lead Spacing:
0.394" (10.00mm)