Cornell Dubilier Knowles 472MPW400K
Part No.:
472MPW400K
Manufacturer:
Cornell Dubilier Knowles
Category:
Film Capacitors
Package:
Axial
Datasheet:
472MPW400K.pdf
Description:
CAP FILM 4700PF 10% 400VDC AXIAL
Shipping
472MPW400K Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Cornell Dubilier Knowles
Package/Case:
Axial
Capacitance:
4700 pF
Tolerance:
±10%
Voltage Rating - AC:
220V
Voltage Rating - DC:
400V
Dielectric Material:
Polypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance):
Operating Temperature:
-55°C ~ 105°C
Mounting Type:
Through Hole
Size / Dimension:
0.256" Dia x 0.571" L (6.50mm x 14.50mm)