Rubycon 450MPK474J
Part No.:
450MPK474J
Manufacturer:
Rubycon
Category:
Film Capacitors
Package:
Radial
Datasheet:
450MPK474J.pdf
Description:
CAP FILM 0.47UF 5% 450VDC RADIAL
Shipping
450MPK474J Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Rubycon
Package/Case:
Radial
Capacitance:
0.47 µF
Tolerance:
±5%
Voltage Rating - AC:
Voltage Rating - DC:
450V
Dielectric Material:
Polypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance):
Operating Temperature:
-40°C ~ 105°C
Mounting Type:
Through Hole
Size / Dimension:
0.709" L x 0.256" W (18.00mm x 6.50mm)
Height - Seated (Max):
0.433" (11.00mm)
Termination:
PC Pins
Lead Spacing:
0.591" (15.00mm)