TT Electronics/BI 44WR20KLFTB
Part No.:
44WR20KLFTB
Manufacturer:
TT Electronics/BI
Category:
Trimmer Potentiometers
Package:
Datasheet:
44WR20KLFTB.pdf
Description:
TRIMMER 20K OHM 0.25W J LEAD TOP
Shipping
44WR20KLFTB Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
TT Electronics/BI
Series:
44
Packaging:
Tube
Product Status:
Active
Resistance:
20 kOhms
Power (Watts):
0.25W, 1/4W
Tolerance:
±10%
Temperature Coefficient:
±100ppm/°C
Number of Turns:
9.0
Adjustment Type:
Top Adjustment
Resistive Material:
Cermet
Mounting Type:
Surface Mount
Termination Style:
J Lead
Size / Dimension:
Rectangular - 0.190" x 0.138" Face (4.83mm x 3.51mm)