TT Electronics/BI 44JR10KLFT7
Part No.:
44JR10KLFT7
Manufacturer:
TT Electronics/BI
Category:
Trimmer Potentiometers
Package:
Datasheet:
44JR10KLFT7.pdf
Description:
TRIMMER 10KOHM 0.25W J LEAD SIDE
Shipping
44JR10KLFT7 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
TT Electronics/BI
Series:
44
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Resistance:
10 kOhms
Power (Watts):
0.25W, 1/4W
Tolerance:
±10%
Temperature Coefficient:
±100ppm/°C
Number of Turns:
9.0
Adjustment Type:
Side Adjustment
Resistive Material:
Cermet
Mounting Type:
Surface Mount
Termination Style:
J Lead
Size / Dimension:
Rectangular - 0.190" x 0.180" Face (4.83mm x 4.57mm)