TT Electronics/BI 43WR500LFTB
Part No.:
43WR500LFTB
Datasheet:
43WR500LFTB.pdf
Description:
TRIMMER 500OHM 0.125W J LEAD TOP
Shipping
43WR500LFTB Specifications
Packaging:
Tube
Resistance:
500 Ohms
Power (Watts):
0.125W, 1/8W
Tolerance:
±20%
Temperature Coefficient:
±100ppm/°C
Size / Dimension:
Rectangular - 0.162" x 0.125" Face (4.12mm x 3.18mm)