TT Electronics/BI 43WR500KLFTB
Part No.:
43WR500KLFTB
Manufacturer:
TT Electronics/BI
Category:
Trimmer Potentiometers
Package:
Datasheet:
43WR500KLFTB.pdf
Description:
TRIMMER 500K OHM 0.125W J LEAD
Shipping
43WR500KLFTB Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
TT Electronics/BI
Series:
43
Packaging:
Tube
Product Status:
Active
Resistance:
500 kOhms
Power (Watts):
0.125W, 1/8W
Tolerance:
±20%
Temperature Coefficient:
±100ppm/°C
Number of Turns:
11.0
Adjustment Type:
Top Adjustment
Resistive Material:
Cermet
Mounting Type:
Surface Mount
Termination Style:
J Lead
Size / Dimension:
Rectangular - 0.162" x 0.125" Face (4.12mm x 3.18mm)