TT Electronics/BI 43WR100KLFTR
Part No.:
43WR100KLFTR
Manufacturer:
TT Electronics/BI
Category:
Trimmer Potentiometers
Package:
Datasheet:
43WR100KLFTR.pdf
Description:
TRIMMER 100K OHM 0.125W J LEAD
Shipping
43WR100KLFTR Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
TT Electronics/BI
Series:
43
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Resistance:
100 kOhms
Power (Watts):
0.125W, 1/8W
Tolerance:
±20%
Temperature Coefficient:
±100ppm/°C
Number of Turns:
11.0
Adjustment Type:
Top Adjustment
Resistive Material:
Cermet
Mounting Type:
Surface Mount
Termination Style:
J Lead
Size / Dimension:
Rectangular - 0.161" x 0.125" Face (4.10mm x 3.18mm)