TE Connectivity Passive Product 416XA201P
Part No.:
416XA201P
Manufacturer:
TE Connectivity Passive Product
Category:
Trimmer Potentiometers
Package:
Datasheet:
416XA201P.pdf
Description:
TRIMMER 200 OHM 0.2W PC PIN SIDE
Shipping
416XA201P Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Series:
416, Citec
Packaging:
Bulk
Product Status:
Obsolete
Resistance:
200 Ohms
Power (Watts):
0.2W, 1/5W
Tolerance:
±25%
Temperature Coefficient:
±250ppm/°C
Number of Turns:
1.0
Adjustment Type:
Side Adjustment
Resistive Material:
Cermet
Mounting Type:
Through Hole
Termination Style:
PC Pins
Size / Dimension:
Rectangular - 0.331" x 0.268" Face (8.40mm x 6.80mm)