TE Connectivity Passive Product 416MA501P
Part No.:
416MA501P
Manufacturer:
TE Connectivity Passive Product
Category:
Trimmer Potentiometers
Package:
Datasheet:
416MA501P.pdf
Description:
TRIMMER 500 OHM 0.2W PC PIN TOP
Shipping
416MA501P Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Series:
416, Citec
Packaging:
Bulk
Product Status:
Obsolete
Resistance:
500 Ohms
Power (Watts):
0.2W, 1/5W
Tolerance:
±25%
Temperature Coefficient:
±250ppm/°C
Number of Turns:
1.0
Adjustment Type:
Top Adjustment
Resistive Material:
Cermet
Mounting Type:
Through Hole
Termination Style:
PC Pins
Size / Dimension:
Rectangular - 0.319" x 0.268" Face (8.10mm x 6.80mm)