TE Connectivity Passive Product 409HA203M
Part No.:
409HA203M
Manufacturer:
TE Connectivity Passive Product
Category:
Trimmer Potentiometers
Package:
Datasheet:
409HA203M.pdf
Description:
TRIMMER 20K OHM 0.5W PC PIN TOP
Shipping
409HA203M Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Series:
409, Citec
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Resistance:
20 kOhms
Power (Watts):
0.5W, 1/2W
Tolerance:
±20%
Temperature Coefficient:
±250ppm/°C
Number of Turns:
1.0
Adjustment Type:
Top and Bottom Adjustment
Resistive Material:
Cermet
Mounting Type:
Through Hole
Termination Style:
PC Pins
Size / Dimension:
Rectangular - 0.453" x 0.346" Face (11.50mm x 8.80mm)