Signal Transformer 40-225-LPI
Part No.:
40-225-LPI
Manufacturer:
Signal Transformer
Category:
Power Transformers
Package:
Datasheet:
40-225-LPI.pdf
Description:
PWR XFMR SEMI-TORO 9VA TH
Shipping
40-225-LPI Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Signal Transformer
Series:
LPI
Packaging:
Box
Product Status:
Active
Type:
Semi-Toroidal
Voltage - Primary:
115V, 230V
Voltage - Secondary (Full Load):
Parallel 20V, Series 40V
Current - Output (Max):
Parallel 450mA, Series 225mA
Primary Winding(s):
Dual
Secondary Winding(s):
Dual
Center Tap:
No
Power - Max:
9VA
Mounting Type:
Through Hole
Termination Style:
PC Pin
Size / Dimension:
60.20mm L x 42.10mm W
Height - Seated (Max):
27.40mm