Tamura 3FL16-700
Part No.:
3FL16-700
Manufacturer:
Tamura
Category:
Power Transformers
Package:
Datasheet:
3FL16-700.pdf
Description:
PWR XFMR LAMINATED 12VA TH
Shipping
3FL16-700 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Tamura
Series:
3FL
Packaging:
Tray
Product Status:
Active
Type:
Laminated Core
Voltage - Primary:
115V, 230V
Voltage - Secondary (Full Load):
Parallel 8V, Series 16V
Current - Output (Max):
Parallel 1.4A, Series 700mA
Primary Winding(s):
Dual
Secondary Winding(s):
Dual
Center Tap:
No
Power - Max:
12VA
Mounting Type:
Through Hole
Termination Style:
PC Pin
Size / Dimension:
63.50mm L x 50.80mm W
Height - Seated (Max):
27.05mm