Bourns Inc. 3681S-1-502L
Part No.:
3681S-1-502L
Manufacturer:
Bourns Inc.
Category:
Value Display Potentiometers
Package:
Datasheet:
3681S-1-502L.pdf
Description:
VALUE DISPLAY POT 5K 2W PNL MT
Shipping
3681S-1-502L Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Bourns Inc.
Series:
3680
Packaging:
Tray
Product Status:
Active
Resistance:
5 kOhms
Power (Watts):
2 W
Tolerance:
±3%
Adjustment Type:
Push Button
Number of Characters:
1.0
Mounting Type:
Panel Mount
Size / Dimension:
Square - 0.650" L x 0.930" W x 1.050" H (16.51mm x 23.62mm x 26.67mm)