Bourns Inc. 3600S-1-103
Part No.:
3600S-1-103
Manufacturer:
Bourns Inc.
Category:
Value Display Potentiometers
Package:
Datasheet:
3600S-1-103.pdf
Description:
VALUE DISPLY POT 10K 1.5W PNL MT
Shipping
3600S-1-103 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Bourns Inc.
Series:
3600
Packaging:
Bulk
Product Status:
Obsolete
Resistance:
10 kOhms
Power (Watts):
1.5 W
Tolerance:
±5%
Adjustment Type:
Rotary
Number of Characters:
10.0
Mounting Type:
Panel Mount
Size / Dimension:
Round - 0.752" Dia x 1.000" H (19.10mm x 25.40mm)