Rubycon 35MU475KC44532
Part No.:
35MU475KC44532
Manufacturer:
Rubycon
Category:
Film Capacitors
Package:
1812 (4532 Metric)
Datasheet:
35MU475KC44532.pdf
Description:
CAP FILM 4.7UF 10% 35VDC 1812
Shipping
35MU475KC44532 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Rubycon
Package/Case:
1812 (4532 Metric)
Capacitance:
4.7 µF
Tolerance:
±10%
Voltage Rating - AC:
Voltage Rating - DC:
35V
Dielectric Material:
Acrylic, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance):
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Mounting Type:
Surface Mount
Size / Dimension:
0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max):
0.110" (2.80mm)