Bourns Inc. 3386F-1-503TLF
Part No.:
3386F-1-503TLF
Datasheet:
3386F-1-503TLF.pdf
Description:
TRIMMER 50K OHM 0.5W PC PIN TOP
Shipping
3386F-1-503TLF Specifications
Resistance:
50 kOhms
Power (Watts):
0.5W, 1/2W
Tolerance:
±10%
Temperature Coefficient:
±100ppm/°C
Adjustment Type:
Top Finger Adjustment
Size / Dimension:
Square - 0.375" x 0.375" Face (9.53mm x 9.53mm)