Bourns Inc. 3386C-1-253LF
Part No.:
3386C-1-253LF
Manufacturer:
Bourns Inc.
Category:
Trimmer Potentiometers
Package:
Datasheet:
3386C-1-253LF.pdf
Description:
TRIMMER 25K OHM 0.5W PC PIN SIDE
Shipping
3386C-1-253LF Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Bourns Inc.
Series:
Trimpot® 3386 - Sealed
Packaging:
Tube
Product Status:
Active
Resistance:
25 kOhms
Power (Watts):
0.5W, 1/2W
Tolerance:
±10%
Temperature Coefficient:
±100ppm/°C
Number of Turns:
1.0
Adjustment Type:
Side Adjustment
Resistive Material:
Cermet
Mounting Type:
Through Hole
Termination Style:
PC Pins
Size / Dimension:
Square - 0.375" x 0.375" Face (9.53mm x 9.53mm)