Bourns Inc. 3362X-1-503LF
Part No.:
3362X-1-503LF
Datasheet:
3362X-1-503LF.pdf
Description:
TRIMMER 50K OHM 0.5W PC PIN SIDE
Shipping
3362X-1-503LF Specifications
Resistance:
50 kOhms
Power (Watts):
0.5W, 1/2W
Tolerance:
±10%
Temperature Coefficient:
±100ppm/°C
Size / Dimension:
Rectangular - 0.275" x 0.260" Face (6.99mm x 6.60mm)