Bourns Inc. 3362X-1-502LF
Part No.:
3362X-1-502LF
Datasheet:
3362X-1-502LF.pdf
Description:
TRIMMER 5K OHM 0.5W PC PIN SIDE
Shipping
3362X-1-502LF Specifications
Packaging:
Tube
Resistance:
5 kOhms
Power (Watts):
0.5W, 1/2W
Tolerance:
±10%
Temperature Coefficient:
±100ppm/°C
Adjustment Type:
Side Adjustment
Size / Dimension:
Rectangular - 0.275" x 0.260" Face (6.99mm x 6.60mm)