Bourns Inc. 3362X-1-101
Part No.:
3362X-1-101
Datasheet:
3362X-1-101.pdf
Description:
TRIMMER 100 OHM 0.5W PC PIN SIDE
Shipping
3362X-1-101 Specifications
Series:
Trimpot® 3362 - Sealed
Packaging:
Tube
Resistance:
100 Ohms
Power (Watts):
0.5W, 1/2W
Tolerance:
±10%
Temperature Coefficient:
±100ppm/°C
Adjustment Type:
Side Adjustment
Mounting Type:
Through Hole
Termination Style:
PC Pins
Size / Dimension:
Rectangular - 0.275" x 0.260" Face (6.99mm x 6.60mm)