Bourns Inc. 3362S-1-254LF
Part No.:
3362S-1-254LF
Datasheet:
3362S-1-254LF.pdf
Description:
TRIMMER 250KOHM 0.5W PC PIN SIDE
Shipping
3362S-1-254LF Specifications
Series:
Trimpot® 3362 - Sealed
Packaging:
Tube
Resistance:
250 kOhms
Power (Watts):
0.5W, 1/2W
Tolerance:
±10%
Temperature Coefficient:
±100ppm/°C
Adjustment Type:
Side Adjustment
Mounting Type:
Through Hole
Termination Style:
PC Pins
Size / Dimension:
Rectangular - 0.275" x 0.260" Face (6.99mm x 6.60mm)