Bourns Inc. 3362P-1-200A
Part No.:
3362P-1-200A
Manufacturer:
Bourns Inc.
Category:
Trimmer Potentiometers
Package:
Datasheet:
3362P-1-200A.pdf
Description:
TRIMMER 20 OHM 0.5W PC PIN TOP
Shipping
3362P-1-200A Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Bourns Inc.
Series:
Trimpot® 3362 - Sealed
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Resistance:
20 Ohms
Power (Watts):
0.5W, 1/2W
Tolerance:
±10%
Temperature Coefficient:
±100ppm/°C
Number of Turns:
1.0
Adjustment Type:
Top Adjustment
Resistive Material:
Cermet
Mounting Type:
Through Hole
Termination Style:
PC Pins
Size / Dimension:
Rectangular - 0.275" x 0.260" Face (6.99mm x 6.60mm)