Bourns Inc. 3362H-1-501
Part No.:
3362H-1-501
Datasheet:
3362H-1-501.pdf
Description:
TRIMMER 500 OHM 0.5W PC PIN TOP
Shipping
3362H-1-501 Specifications
Resistance:
500 Ohms
Power (Watts):
0.5W, 1/2W
Tolerance:
±10%
Temperature Coefficient:
±100ppm/°C
Size / Dimension:
Rectangular - 0.275" x 0.260" Face (6.99mm x 6.60mm)