Bourns Inc. 3361S-1-201GLF
Part No.:
3361S-1-201GLF
Datasheet:
3361S-1-201GLF.pdf
Description:
TRIMMER 200 OHM 0.5W GW SIDE ADJ
Shipping
3361S-1-201GLF Specifications
Series:
Trimpot® 3361 - Sealed
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Resistance:
200 Ohms
Power (Watts):
0.5W, 1/2W
Tolerance:
±10%
Temperature Coefficient:
±100ppm/°C
Adjustment Type:
Side Adjustment
Mounting Type:
Surface Mount
Termination Style:
Gull Wing
Size / Dimension:
Rectangular - 0.264" x 0.290" Face (6.71mm x 7.37mm)