Bourns Inc. 3361P-1-503GLF
Part No.:
3361P-1-503GLF
Datasheet:
3361P-1-503GLF.pdf
Description:
TRIMMER 50K OHM 0.5W GW TOP ADJ
Shipping
3361P-1-503GLF Specifications
Series:
Trimpot® 3361 - Sealed
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Resistance:
50 kOhms
Power (Watts):
0.5W, 1/2W
Tolerance:
±10%
Temperature Coefficient:
±100ppm/°C
Adjustment Type:
Top Adjustment
Mounting Type:
Surface Mount
Termination Style:
Gull Wing
Size / Dimension:
Rectangular - 0.277" x 0.264" Face (7.04mm x 6.70mm)