Bourns Inc. 3361P-1-102G
Part No.:
3361P-1-102G
Manufacturer:
Bourns Inc.
Category:
Trimmer Potentiometers
Package:
Datasheet:
3361P-1-102G.pdf
Description:
TRIMMER 1KOHM 0.5W GULL WING TOP
Shipping
3361P-1-102G Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Bourns Inc.
Series:
Trimpot® 3361 - Sealed
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Resistance:
1 kOhms
Power (Watts):
0.5W, 1/2W
Tolerance:
±10%
Temperature Coefficient:
±100ppm/°C
Number of Turns:
1.0
Adjustment Type:
Top Adjustment
Resistive Material:
Cermet
Mounting Type:
Surface Mount
Termination Style:
Gull Wing
Size / Dimension:
Rectangular - 0.277" x 0.264" Face (7.04mm x 6.70mm)