Cornell Dubilier Knowles 334MMR100K
Part No.:
334MMR100K
Manufacturer:
Cornell Dubilier Knowles
Category:
Film Capacitors
Package:
Radial
Datasheet:
334MMR100K.pdf
Description:
CAP FILM 0.33UF 10% 100VDC RAD
Shipping
334MMR100K Specifications
Manufacturer:
Cornell Dubilier Knowles
Package/Case:
Radial
Capacitance:
0.33 µF
Tolerance:
±10%
Voltage Rating - AC:
63V
Voltage Rating - DC:
100V
Dielectric Material:
Polyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance):
Operating Temperature:
-40°C ~ 105°C
Size / Dimension:
0.406" L x 0.236" W (10.30mm x 6.00mm)
Height - Seated (Max):
0.421" (10.70mm)
Termination:
PC Pins
Lead Spacing:
0.295" (7.50mm)