Cornell Dubilier Knowles 334MKP275KE
Part No.:
334MKP275KE
Manufacturer:
Cornell Dubilier Knowles
Category:
Film Capacitors
Package:
Radial
Datasheet:
334MKP275KE.pdf
Description:
CAP FILM 0.33UF 10% 310VAC RAD
Shipping
334MKP275KE Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Cornell Dubilier Knowles
Package/Case:
Radial
Capacitance:
0.33 µF
Tolerance:
±10%
Voltage Rating - AC:
310V
Voltage Rating - DC:
Dielectric Material:
Polypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance):
Operating Temperature:
-40°C ~ 110°C
Mounting Type:
Through Hole
Size / Dimension:
0.709" L x 0.276" W (18.00mm x 7.00mm)
Height - Seated (Max):
0.524" (13.30mm)
Termination:
PC Pins
Lead Spacing:
0.591" (15.00mm)