Bourns Inc. 3345W-1-500
Part No.:
3345W-1-500
Manufacturer:
Bourns Inc.
Category:
Trimmer Potentiometers
Package:
Datasheet:
3345W-1-500.pdf
Description:
TRIMMER 50 OHM 1W PC PIN SIDE
Shipping
3345W-1-500 Specifications
Manufacturer:
Bourns Inc.
Series:
Trimpot® 3345 - Sealed
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Resistance:
50 Ohms
Power (Watts):
1W
Tolerance:
±5%
Temperature Coefficient:
±50ppm/°C
Number of Turns:
1.0
Adjustment Type:
Side Adjustment
Resistive Material:
Wirewound
Mounting Type:
Through Hole
Termination Style:
PC Pins
Size / Dimension:
Rectangular - 0.525" x 0.450" Face (13.34mm x 11.43mm)