Bourns Inc. 3339W-1-200
Part No.:
3339W-1-200
Manufacturer:
Bourns Inc.
Category:
Trimmer Potentiometers
Package:
Datasheet:
3339W-1-200.pdf
Description:
TRIMMER 20 OHM 0.5W PC PIN SIDE
Shipping
3339W-1-200 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Bourns Inc.
Series:
Trimpot® 3339 - Sealed
Packaging:
Tube
Product Status:
Active
Resistance:
20 Ohms
Power (Watts):
0.5W, 1/2W
Tolerance:
±10%
Temperature Coefficient:
±100ppm/°C
Number of Turns:
4.0
Adjustment Type:
Side Adjustment
Resistive Material:
Cermet
Mounting Type:
Through Hole
Termination Style:
PC Pins
Size / Dimension:
Rectangular - 0.375" x 0.320" Face (9.53mm x 8.13mm)